Obsah stránky
Annín
Annín (německy Annathal) je částí obce Dlouhá Ves.
V roce 2021 zde trvale žilo 56 obyvatel.
Annín je poměrně mladá osada – v roce 1796 zde Augustin Muller z Vatětic založil sklárnu na křišťálové sklo a malé skleněné kolárky, tzv. pateříky (korálky k růženci). Největší rozkvět Annín zaznamenal v polovině 19. století, kdy se podnik převzal Josef Eduard Schmid, který začal ve sklárně vyrábět růžové i čiré sklo nejvyšší kvality a výrobky exportoval i do Anglie. Postavil zde také první hotel a pekárnu, vlastnil vlastní elektrárnu a zhotovil železný most přes Otavu.
V roce 1910 zavedl jeho zeť František Novotný jako první v Rakousko-Uhersku leštění křišťálového skla. K modernizaci sklárny došlo ještě v roce 1934, kdy sklárnu vlastnil zeť pana Novotného Karl Schell.
Sklárna v Anníně (i když v omezené míře) pokračuje s výrobou dodnes. Nabízí ukázky sklářského řemesla. V objektu sklárny je muzeum, kde jsou vystavená díla vyrobená ve sklárně Annín jak v minulosti, tak i práce současných mladých umělců, kteří se účastní workshopů a sympozií.
U sklárny je také veliká líheň pstruhů. U rybárny už přes 130 let stojí památkově chráněný smrk, dosahující výšky desetipatrového domu.
V roce 1960 byl na území osady Annín otevřen první autokemp Československu.
V centru Annína stojí na prostranství novogotická kaple.
Nad osadou se na vrchu zvaném Černá hora (614 m n.m.) stojí jeden z nejromantičtějších šumavských kostelíků – Mouřenec (kostel sv. Mořice v Mouřenci u Annína), postaven po r. 1220, známý i z pohádky Anděl páně nebo seriálu Policie Modrava.
Nepříliš známým místem s velmi silnou atmosférou je i hřbitovní kaple rodiny Schmid, někdejších majitelů sklárny. Postavena byla na vršku na sklárnou po smutné události v roce 1886, kdy Eduardu Schmidovi zemřela po krátké nemoci osmnáctiletá dcera Therese. V hrobce pod kapli je pohřbeno 19 členů rodiny majitelů skláren. Přístup ke kapli je možný z parkoviště u sklárny do svahu po louce, nebo neznačenou odbočkou z cesty na Mouřenec.